Mimaride yenilikçi tarzın yansımaları tek katlı prefabrik evlerde. Tasarımdaki estetik dokunuşlar çelik sistemler kullanılarak teknolojik üretimle güvene dönüşüyor. Hazır ev modelinde klasik beklentilerine özel tasarımlar da yer alıyor.

Tek Katlı Prefabrik Ev Modelleri

2+1, 3+1, 4+1 daire tiplerinde çok sayıda plan alternatifinin bulunduğu tek katlı prefabrik ev modelleri müstakil konutta en çok tercih edilen konut modeli.

Günümüzün yükselen trendlerinden minimal yaşam arzusuna özel tasarımları prefabrik tek katlı evler arasında da bulmak mümkün. 1+1 ve 1+0 konut tipleri prefabrik ev modelleri ve hazır evler tasarımında yerini alıyor.

Veranda yaşam alını tek katlı konut modellerinin hemen hemen tamamına yansımış durumda. Veranda bu evlerde müstakil yaşamın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bahar ve yaz aylarında veranda ile her an doğa içerisinde olmak bu evlerde yaşamanın ayrıcalıkları arasında.

Çelik yapı sisteminin modele kazandırdığı ferah iç mekan prefabrik evler tek katlı modellerde de kendini hissettiriyor. Yüksek mukavemetli çelik taşıyıcılar yalıtımlı duvar blokları içerisinde gizlenmiş durumda. Görünmeden yapı en yüksek yapı güvenliği sağlayan bu sistem ev içerisinde alabildiğine geniş mekanlara kapı aralıyor. 1+1 tek katlı prefabrik ev modelinde bile bu ferahlığı hissederek gerçek konforu yakalayabilirsiniz.

Modern Tek Katlı Prefabrik Evler

Modern mimarinin yenilikçi konut tasarımları tek katlı prefabrik evlerde. Yapı estetiğiyle birlikte çelik taşıyıcı sistemin verdiği hazır evlere konfor olarak yansıyor. Yüksek statik mukavemetindeki çelik taşıyıcılar iç mekanda çok az yer kaplıyor. Dış mimari estetik içte konforla birleşiyor ortaya en çok tercih edilen tek katlı prefabrik evler çıkıyor.

Çelik metallerin makine sisteminde işlendiği modern üretim tek katlı prefabrik ev tasarımcılarına büyük özgürlükler sunuyor. Konut estetiğini mükemmel seviyeye yükselten ince tasarım dokunuşları bu modelde üretim endişesi olmadan yapılabiliyor.

Klasik Tek Katlı Prefabrik Ev Tasarımları

Yeni nesil üretim modeli klasik tek katlı prefabrik ev tasarımları açısından önemli avantajlar içeriyor. Tasarımdaki geleneksel mimarinin klasik tarzları teknolojik üretimde en hassas detaylara varana kadar elde edilebiliyor. Bu avantaj prefabrik tek katlı evlere klasik konut modellerinin yansıtılmasını kolaylaştırıyor. Klasik konut tasarımcıları geleneksel tarzlarını hazır ev modelleri ile ortaya çıkartıyor. Ayrıca klasik ve modern senteziyle prefabrik villa tasarımında yeni tarzlar geliştirebiliyorlar.

Tek Katlı Prefabrik Ev Fiyatlandırması

Tek katlı prefabrik evler fiyat listesi hazırlanırken konut maliyetleri iki ayrı tarzda belirlenmektedir. Birincisi firma ve müşteri yükümlülüğünde yapılacak işler. İkincisi ise tam teslimi ifade eden anahtar teslimi fiyat listesidir.

Tek Katlı Prefabrik Ev Fiyatına Dahil Olan Hizmetler;

Aşağıdaki hizmetler konut satın alma yapılan üretici firma sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir.

 • Hazır ev projesinin çizimi
 • Elektrik ve su tesisat projelerinin hazırlanması
 • Beton zemin planının hazırlanarak müşteriye teslim edilmesi
 • Prefabrik evin duvar, çatı, kapı, pencere, elektrik ve su tesisat malzemeleriyle boyasına kadar her şeyiyle üretilmesi veya hazırlanması
 • Evin üretimi sonrası fabrikada tüm parçalarıyla araca yüklenmesi
 • Kurulum yerinde ev malzemelerinin tamamının araçtan indirilmesi
 • Hazır evin duvardan çatıya, kapı ve pencere montajının tamamlanmasına tüm kurulumunun yapılması
 • Elektrik ve su tesisat sistemlerinin ev duvarı dışına kadar çekilmesi
 • Yalıtım ve kaplama uygulamaları
 • İç ve boya işçiliklerinin tamamlanması

Tek Katlı Prefabrik Ev Fiyatına Dahil Edilmeyen Müşteri Sorumluluğundaki Uygulamalar;

Bu kapsamda belirtilen uygulamaların tamamı özel sözleşme ile prefabrik ev fiyatına dahil edildiğinde anahtar teslimi fiyat olarak isimlendirilmektedir.

 • Arsa temini ve ruhsat işlemleri (Anahtar Teslimi Uygulamasına dahil edilmemektedir.)
 • Evin üzerine kurulacağı zemin betonunun firmanın verdiği projeye göre hazırlanması
 • Nakliye ücretinin karşılanması
 • Montaj günlerince ustaların yemek ve konaklama hizmetlerinin karşılanması
 • Evin kurulumu sonrası konut işi şap uygulamasının yapılması
 • Bina etrafına alta mebran uygulanarak balık sırtı şap betonu dönülmesi
 • Banyo, tuvalet ve mutfak alanındaki fayans ve seramik uygulamalarının malzeme tedariki ve yapımı
 • Mutfak ve banyo dolaplarının temini ve montajının yaptırılması
 • Elektrik ve su tesisatlarının merkezi şebekeye bağlatılması (Anahtar Teslimi Uygulamasına dahil edilmemektedir.)
 • Oturum iskan izninin alınması (Anahtar Teslimi Uygulamasına dahil edilmemektedir.)

Fiyatlandırmada Etkili Olan Faktörler

Tüm konut modellerinde olduğu gibi tek katlı prefabrik evler de üretim tarzı, malzeme nitelik ve kalite gibi etkenler fiyatlandırmada belirleyici faktördür.

İki ayrı prefabrik ev fiyatını kıyaslarken şu faktörler mutlaka dikkate alınmalıdır;

 • Üretici firmanın yapı güvenliğinin temeli statik hesaplamalarda uzmanlığı
 • Elektrik ve su tesisat projelerindeki yetkinliği
 • Üretim modelinin yeni nesil kaynaksız olması
 • Üretimde kullanılan çelik sac kalınlığı (piyasada 0,7 ile 1,2 arasında değişkenlik göstermektedir)
 • Duvar panel kalınlığı ve yalıtım malzemesinin yoğunluk değeri
 • Kapı ve pencere kalitesi
 • Çatı makaslarının kalınlık değerleri ve kaynaksız oluşu
 • Çatı yalıtım değerleri
 • Elektrik ve su tesisat malzeme kalitesi ve güvenilirliği
 • Vitrifiye malzemelerinin kalitesi
 • Montaj ve boya işçiliklerinin kalitesi
 • Satış sonrası hizmet kapsamı.

Tek katlı prefabrik evler fiyatları ve modelleri açısından sorgularken bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Kalite standartlarında yeni nesil üretimli evleri uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Ekstra Maliyetler ve Opsiyonlar

Diğer konut modellerine göre prefabrik evlerin tek katlı fiyatları maliyeti net görülebilmektedir. Bir başka ifadeyle prefabrik ev fiyatları satın alan açısından son derece şeffaf ve yalındır. Bu yalınlıkta bir çok işlemin hazır ev fiyatına dahil edilmesinin katkısı büyük. 

Bununla birlikte prefabrik evlerin bazı malzeme ve işçilik uygulamaları ev fiyatına dahil edilmemektedir. Bütçe oluştururken müşteri sorumluluğundaki maliyet opsiyonlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Prefabrik ev maliyetlerine müşteri sorumluluğundaki uygulamaların etkisi:

Arsa Maliyeti: Hazır ev size ait arsa üzerine kurulum yapılmaktadır. Bu nedenle ev yaptırmak istediğiniz bölgenin arsa rayiçlerini bilerek bir arsa edinmeniz gerekir.

Ruhsat İşlemleri ve Harç Maliyeti: Konut projesi üretici firma tarafından çizilse de ruhsat işlemleri ve harç masrafları fiyata dahil edilmemektedir. Ruhsat için gerekli şartları ve evrakları hazırlamanız gerekir. Ruhsat işlemleriyle ilgili bağlı bulunduğunuz Belediyenin imar müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Köyler de ise ilinizin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.

Hafriyat İşlemleri: Tek veya çift katlı prefabrik evler düzgün zemine hazırlanmış beton üzerine kurulur. Arsanız engebeli ve kot farkı yüksek bir arazide yer alıyorsa evin kurulacağı alanı düzgün hale getirecek şekilde hafriyat aldırmanız gerekir. Engebeli arsalarda hafriyat maliyetini hesaplamanız gerekir.

Zemin Betonu: Standart sözleşmelerde zemin betonu maliyetleri konut fiyatına dahil edilmemektedir. Bulunduğunuz bölgedeki beton santrali fiyatları ve işçilik giderlerini araştırarak bütçenize dahil etmelisiniz. Bununla birlikte anahtar teslimi prefabrik tek katlı evler ve fiyatları uygulaması dahilinde sözleşmeleri de kullanabilirsiniz. Bu özel fiyatta zemin betonu da maliyete dahil edilmektedir.

Nakliye Maliyeti: Prefabrik tek katlı evlerin fabrika yüklemesi ve sahada indirilmesi fiyata dahil uygulamadır. Bununla birlikte nakliye maliyeti standart sözleşmelerde fiyata dahil edilmemektedir. Nakliye bedeli için yaklaşık maliyet alabilirsiniz.

Konaklama ve Yemek Maliyetleri: Standart sözleşmelerde montaj ve boya ustalarının konaklama ve yemek maliyetleri fiyata dahil edilmemektedir. Bu maliyetleri de hesaba katmalısınız.

Zemin Şap Maliyeti: Tek katlı prefabrik evlerin kurulumu sonrası zemin şapının atılması müşteri sorumluluğundadır. Şap maliyeti hakkında bilgi edinmelisiniz.

Fayans ve Parke Maliyetleri ve İşçilikler: Fayans benzeri ıslak zemin ile parke gibi zemin uygulamaları prefabrik evler tek katlı fiyatlarına dahil edilmemektedir. Fayans, parke fiyatlarıyla işçilik uygulama maliyetleri hakkında bilgi edinmenizde bütçe açısından yarar var.

Su Armatürleri ve Vitrifiye Montaj Maliyetleri: Batarya, musluk, lavabo ve tuvalet üniteleri üretici firma tarafından tedarik edilmektedir. Bununla birlikte bu malzemelerin montajı seramik uygulamaları sonrası müşteri sorumluluğunda yaptırılmaktadır.

Mutfak ve Banyo Dolapları: Mutfak ve banyo dolapları ev fiyatlarına dahil edilmemekte olup bu ürünler tercihi zevkinize bırakılmıştır.

Elektrik ve Su Tesisatları Ana Şebeke Bağlantı Maliyeti: Elektrikle sıhhi ve atık su tesisat uygulamaları firma sorumluluğunda iç uygulamalar yapılarak bina duvar dışına kadar çıkartılmaktadır. Bununla birlikte elektrikle atık ve temiz su tesisatlarının ana şebeke bağlantıları müşteri sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir. Bu maliyetler tek katlı prefabrik evler fiyatlarına dahil edilmemektedir. Arsanızın merkezi elektrik, su ve kanalizasyon hatlarına yakınlık veya uzaklığına göre malzeme tedariki ve işçilik maliyetlerine bütçe hesabına katmalısınız.

Elektrik ve Su Abonelikleri: Elektrik ve su gibi merkezi sistem abonelikleri ve harç bedelleri müşteri sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir.

İskan Harcı: Prefabrik ev fiyatlarına iskan harcı dahil edilmemiştir. Oturum izni için bu maliyetleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bahçe Peyzaj Maliyetleri: Daha konforlu bir ev için bahçe çevresini çevirme ve peyzaj maliyetlerini bütçenize dahil etmelisiniz.

Tek Katlı Prefabrik Evlerin Bakım ve Onarımı

Yeni sistemle kurulum gerçekleştirilmiş tek katlı prefabrik evler uzun yıllar bakım ve onarıma ihtiyaç duymaz. Yıllarca güvenle kullanılır. Bakım ve onarımları diğer konut modelleriyle benzer özelliktedir.

Genel Bakım Önerileri

Bununla birlikte tek katlı prefabrik evlerde yıllar geçtikçe bazı bakımları yaptırmanız kullanım konforu açısından önerilmektedir.

 • Uzun yıllar kullanımda yıpranan iç ve dış boyaların yeniden yapılması
 • Yağmur oluklarının yaprak gibi etkenlerce tıkanmaması için belirli aralıklarla temizlenmesi
 • Akıtan batarya ve muslukların contalarının değişimi
 • İhtiyaç halinde pencere ayarlarının yapılması vb.

Yıllık Bakım ve Kontroller

 • Yağmur oluklarında biriken olası yaprak ve tozların temizlenmesi
 • Yaz kış pencere ayarlarının yapılması
 • Prefabrik evlerin duvar panellerinde zamanla kılcal çatlamalar olabilir. Bu çatlakları macunla kapatarak boyayabilirsiniz.

Olası Arızalarda İzlenmesi Gereken Adımlar

 • Evinizin su alması, elektrik tesisatında arıza gibi durumlarda üretici firma satış sonrası destek birimiyle iletişime geçiniz.
 • Arıza durumunu imkan dahilinde fotoğraf ve videoya alarak firma ile paylaşmanız süreci hızlandıracaktır.
 • Tek katlı prefabrik evler üretim ve montaj arızalarına karşı 1 yıl satış sonrası destek kapsamındadır.
 • Musluk akıtması, pencere ayar bozukluğu gibi arızalarda yerel ustalardan destek alabilirsiniz.

Tek Katlı Prefabrik Ev İç Dekorasyon Fikirleri

Maksimum genişlikte iç mekan sunumuna sahip tek katlı prefabrik ev iç dekorasyon fikirleri için büyük avantajlar içerir.

Klasik betonarme tarzı binalardaki kolon ve kiriş gibi yer kaplayan unsurlar prefabrik tek katlı ev modellerinde bulunmaz. Duvar blokları arasına gizlenen çelik taşıyıcı sistemler iç mekana maksimum genişlik kazandırır. Ev içerisine dekorasyon uygulaması olarak mobilya ve aksesuar seçimini kolaylaştırır. Girinti ve çıkıntı riski olmadan eşya ve biblolar mekana rahatlıkla yerleştirilebilir.

Modern Dekorasyon Önerileri

 • Dekorasyonda öne çıkan yeni renk trendlerini takip edin
 • Her zaman kendi tercihiniz olan renklerin sizin için çok daha önemli olduğunu unutmayın
 • Oda büyüklüğünüze göre mobilya seçimi yapın
 • Duvar, zemin ve mobilya renk uyum kombinasyonlarını unutmayın
 • Tül perde seçiminde doğal aydınlığı önceleyin
 • Ortam büyüklüğüne göre aydınlatma aplik ve avizelerini tercih edin
 • Tarzınızı yansıtan biblolarla mobilyalarınızı daha da canlandırın
 • Tablolarla duvarları hayata katın
 • Giriş antrelerinde ayna aksesuarının ferahlatıcı yönünü kullanın.

Sıcak ve Samimi Dekorasyon İpuçları         

 • Ahşabın ortama sıcaklık katan doğallığını kullanın
 • Modern mutfaklara çiçeklerle doğal dokunuş kazandırın
 • Sıcaklık ve samimiyeti yansıtan aksesuarlar tercih edin

Renk kombinasyonların ruhunuzu rahatlatacağını unutmayın.